Jak szybko komornik dowie się że dłużnik pracuje lub ma firmę i zajmie zarobek?

0 Przez

Pytanie: Piszę w sprawie jednoosobowej działalności gospodarczej, mam ofertę przyjęcia pracy w Niemczech na tartaku ale muszę mieć założoną działalność. Teraz pytanie, mam zajęcia komornicze przez poręczenie rodzinie kredytu, próbowałem się dogadać i dobrowolnie płacić komornikowi pieniądze ale nic z tego. Czy jest możliwość uniknięcia przeze mnie zajęcia pieniędzy które zarobię? Po jakim czasie od założenia może komornik mnie znaleźć?

Porada: Z automatu komornik nie dowiaduje się o założeniu przez dłużnika jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli zajrzy np. co CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o działalności Gospodarczej) wpisując Pana dane, to się dowie, tak samo wysyłając zapytanie do urzędu skarbowego albo do ZUS (tak też dowiadują się o tym, że i gdzie dłużnik jest zatrudniony gdyż w ZUS są dane płatnika składek – zakładu pracy). Co do tego jak często komornicy wystosowują takie zapytania, to nie ma tu reguły, mają swobodę w tym zakresie. Z tego co kojarzę z licznych spraw które miałem jako wierzyciel, to takie zapytania komornicy wystosowują rzadko, co kilka miesięcy (gdy już raz już wystosowali – zwykle na początku postępowania egzekucyjnego).

Jeżeli płacił Panu będzie firma zagraniczna (zarejestrowana nie w Polsce ale za granicą), to polski komornik nie ma prawa zająć w tej firmie Pana wierzytelności czyli nie ma prawa żądać, aby zamiast Panu płacić, zapłaciła na konto komornika. Jeżeli natomiast będzie to firma zarejestrowana w Polsce, to komornik ma prawo zająć taką wierzytelność. I w takiej sytuacji nasuwa się pytanie czy i ewentualnie jak szybko komornik dowie się o takiej firmie. Komornik może taką firmę namierzyć sprawdzając faktury które Pan jej wystawia albo przejrzawszy historię transakcji na Pana koncie bankowym. jak chodzi o to drugie czyli sprawdzenie transakcji na koncie, to z tego co mi wiadomo, komornicy raczej (chyba) wciąż tego nie praktykują ale są do tego uprawnieni, żeby sprawdzić: http://pamietnikwindykatora.pl/dostep-komornika-do-historii-rachunku-bankowego/.

Kolejna kwestia to oczywiście zajęcie konta bankowego. Niestety, osobom prowadzącym działalność gospodarczą nie przysługuje ustawowa kwota wolna od egzekucji. Taka kwota przysługuje jednak na koncie osobistym i to także przedsiębiorcom. Wynosi ta kwota 75% minimalnej płacy ustawowej i przysługuje co miesiąc. Dlatego warto rozważyć używanie w działalności gospodarczej konta osobistego a nie konta firmowego. Banków raczej (z tego co wiem) to nie interesuje pomimo tego że podobno przynajmniej niektóre z nich nie zezwalają na używanie konta osobistego do działalności gospodarczej (prawdopodobnie dlatego, że konta osobiste są darmowe a firmowe niekoniecznie i banki na nich więcej zarabiają). Co do tego jak często komornik pyta banki o konta bankowe dłużnika, to jest podobnie jak z tymi zapytaniami do ZUS i US czyli jeżeli komornik niedawno pytał banki o konto dłużnika (i zająć jakieś), to kolejne zapytania (wykonywane przez system OGNIVO) skieruje prawdopodobnie nie wcześniej jak za np. 5 miesięcy. To oznacza że nowo założone konto może miesiącami pozostać niezajętym. Gdyby Pan zakładał nowe konto, to z osobistych polecam te tutaj a z firmowych te tutaj.

kategoria: pozostałe