Komornik a konto bankowe osoby nie będącej dłużnikiem

2 Przez

Pytanie: Dziś przyszła do mnie poczta o komornika, i przysłał mi dokumenty.
1. Wniosek byłej żony która zakłada mi komornika
2. Informacja że mogę zaskarżyć komornika
3. Wyciągi bankowe,
4. Odręczne oświadczenie, ile otrzymała pieniędzy ode mnie na alimenty bez pokazania wpłat z konta
Co do wyciągów bankowych to przysłał mi od mojej mamy, z którego robiłem przelewy alimentacyjne.
Pytanie 1, czy mógł wejść na konto mojej mamy? pytanie 2, czy może byłej żonie pokazać skąd były przelewy na konto mojej mamy?

Porada prawna: Komornik nie ma prawa zająć konta osoby która nie jest dłużnikiem w sprawie egzekucyjnej prowadzonej przez niego. To, że z konta Pana mamy były wykonywane przelewy dla wierzyciela / do komornika, nie ma tu żadnego znaczenia. Bank odmówi wykonania zajęcia konta które figuruje na osobę inną niż dłużnik. Jednak nawet gdyby jakoś do tego doszło albo do zajęcia innej rzeczy osoby trzecie czyli nie dłużnika, to taka osoba może skutecznie żądać zwolnienia jej rzeczy z egzekucji: http://komorniczo.slask.pl/dluznik-pyta-czy-komornik-moze-zajac-nie-moj-samochod/.

Komornik nie może sprawdzić na koncie osoby trzeciej czyli Pana mamy w tym wypadku, skąd dokonywane były przelewy na to konto. Nawiasem mówiąc, komornik nie ma też wglądu do historii operacji na koncie dłużnika które zajął jednak może zwrócić się do banku o zestawienie takich operacji.

Komornik może ewentualnie wysłać do Pana mamy zajęcie wierzytelności a raczej zapytanie, czy Pana mama nie jest aby winna Panu pieniądze. Jak mniemam, Pana mam nie jest Pana dłużnikiem zatem wystarczyłoby aby odpisała komornikowi, że nie jest Pana dłużniczką. Jednakże nawet gdyby odpisała, że tak, jest Pana dłużniczką, to i tak komornik nie mógłby zająć konta bankowego Pana mamy jako wciąż osoby trzeciej przeciwko której komornik nie ma wyroku.

Udzielamy bezpłatnych porad: kontakt@egzekucje.info.pl

kategoria: egzekucja z wierzytelności