Wskazanie rachunków bankowych komornikowi przez dłużnika

2 Przez

Pytanie: Mam dwa rachunki bankowe. Komornik zajął jeden z nich od razu, w piątek 20.12. przed świętami. Na drugim rachunku w innym banku tego zajęcia nie ma. Teraz przysłał do wypełnienia tzw. zeznanie majątkowe i oto pytanie: czy mam tu uwzględnić obydwa rachunki bankowe czy tylko ten zajęty ? Szczerze mówiąc na obu mam kwote wolna tak jak wczoraj zresztą pisałam więc wiem że w sumie mogę mieć 1950 zł itd itp. Chodzi teraz tylko o sam fakt, bo przecież komornik przez jakiś tam system (już nie pamiętam w tej chwili jaki) może sobie sprawdzić wszystkie konta dłużnika i je zająć.
Więc chodzi teraz o sam fakt, czy podać to drugie konto czy wystarczy tylko to jedno – zajęte. Dodam tez, że na zeznaniu jest „czy posiadasz rachunek bankowy” (nie rachunki) – nazwa i nr konta. Więc proszę o odpowiedź bo sprawa wydaje się czysto „kosmetyczna” ale trzeba być fair (badz w tym wypadku …?) Jutro zamierzam to wysłać listem poleconym.

Porada prawna: Tak, powinna Pani uwzględnić oba rachunki bankowe. Komornik sprawdza rachunki bankowe poprzez system OGNIVO, nie wiem, dlaczego nie otrzymał informacji o tym rachunku bankowym którego nie zajął. Może nie uwzględnił wszystkich banków w zapytaniach. Kiedyś było tak, że czym więcej banków pytał komornik, tym wyższy był koszt zapytań, może wciąż tak jest ale na miejscu komornika sprawdziłbym wszystkie.

Zatajenie rachunku bankowego narazi Panią na konsekwencje karne a podanie mu tego rachunku sprawi najprawdopodobniej, że nieprędko (przez np. pół roku) albo już wcale nie ponowi zapytań przez OGNIVO: http://egzekutor.edu.pl/jak-czesto-komornik-szuka-kont-bankowych-danego-dluznika/. Może to Pani wykorzystać do założenia nowego konta które pozostanie niezajęte. Korzystne konta osobiste do założenia online są tutaj a firmowe tutaj tutaj.

Pytanie: Dobrze wysyłam komornikowi w zeznaniu ten drugi numer konta. Dzwoniłam jeszcze dziś do tego banku i faktycznie tam nie ma zajęcia i teraz czy ja się nie wkopię jeśli podam ten numer rachunku to czy komornik nie zacznie „grzebać”. Widać, że jest to osoba (na mój rozum) skuteczna bo przecież przed samymi świętami zajął jeden z rachunków a pismo wysłał dopiero po świętach. Ja i tak już wpisałam ten drugi numer konta ale tfu tfu żeby nie było tak że zabierze mi z tego konta wszystko, choc tak jak mówiłam na obu nie ma nawet 1950 zł i nie ma mowy żeby przekroczyło. Na dodatek dołączył do pisma skargę na czynności komornika, więc tak jakby wiedział, że łamie prawo itd? Ja więc wysyłam to pismo i tyle. Zobaczymy co będzie.

Porada prawna: Jak może „grzebać”, w czym? Jeżeli Pani nie poda tego konta to, jak napisałem, naraża się Pani na odpowiedzialność karną. Nie przelewać pieniędzy na to konto ponad kwotę wolną, żeby nie ściągnął i podać mu to konto. To standard obecnie, że konto najpierw zostaje zablokowane a dopiero później dłużnik otrzymuje pismo od komornika ponieważ od kilku lat konta bankowe zajmowane są drogą elektroniczną przez komorników a nie jak wcześniej – pocztą poleconą.

Komornik ma obowiązek dołączyć do powiadomienia formularz skargi na niego.

kategoria: egzekucja z wierzytelności